Diagnozowanie koniunktury
gospodarczej w Polsce
- Dom Wydawniczy Elipsa, Warszawa 2003 (s. 322).
- Recenzenci:
– prof. Danuta Marciniak-Neider
– prof. Marek Lubiński
– prof. Witold Orłowski
Wyrażam duże zainteresowanie tak obszerną publikacją dotyczącą badań nad koniunkturą w Polsce. (…) Zagadnienia związane z badaniami koniunktury w Polsce są szczególnie ciekawe ze względu na minioną dekadę transformacji systemowej i wciąż stanowią wyzwanie dla naukowców. Znaczenie prowadzenia badań w tym obszarze jest niezwykle ważne.
The Conference Board, Nowy Jork
Celem książki jest dokonanie diagnozy koniunktury gospodarczej w Polsce w ciągu ostatnich kilku lat. Książka zbiera różne aspekty teoretyczne i empiryczne. Prezentuje przemyślenia i wyniki badań naukowców i praktyków z róznych dziedzin.
Książka dowodzi, że w Polsce występuje cykl koniunkturalny. Autorzy zgodzili się, co jeszcze kilka lat temu było dyskusyjne, że sytuacja międzynarodowa w istotnym stopniu wpływa na koniunturę gospodarczą w Polsce. Dla stanu polskiej gospodarki ważny jest nie tylko wpływ bodźców zewnętrznych – poprzez powiązania handlowe czy rynki kapitałowe (w tym giełdy), ale również bodźców wewnętrznych, w postaci polityki (np. terminu wyborów) oraz popytu wewnętrznego czy czynników pieniężnych. Wpływ ten jest w różnym stopniu widoczny w poszczególnych sektorach polskiej gospodarki: wpływa też na konsumentów.
Książka skierowana jest do analityków gospodarczych, naukowców, studnetów kierunków ekonomicznych oraz osób zainteresowanych koniunkturą gospodarczą i giełdową, makroekonomią, międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi Polski.
Autorami są pracownicy naukowi Szkoły Głównej Handlowej w Warzawie, Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Uniwersytetu Gdańskiego oraz niezależnych instytutów i centrów badawczych: Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, Instytutu Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego, Ipsos.
Najnowsze komentarze: