polskieradio

Polskie Radio pr. 1

Polityka gospodarcza B. Obamy

Wywiad Prezesa IWI dla PR1 nt. kierunków polityki Baracka Obamy.

Prezes IWI udzielił wywiadu dla 1. Programu Polskiego Radia na temat kierunków zapowiedzianej 7 listopada 2008 r. przez prezydenta-elekta Stanów Zjednoczonych polityki gospodarczej w audycji „Z kraju i ze świata”. Stwierdził m.in.:

  • Obama prawidłowo zdiagnozował największe problemy USA, tj. rozprzestrzeniający się kryzys finansowy oraz konieczność międzynarodowego porozumienia dla jego zwalczenia.
  • Z zapowiedzianych w wystąpieniu konkretów poinformował jedynie o kwocie 100 mld dolarów na pobudzenie gospodarki, choć – zdaniem K. Piecha – kwota ta będzie ostatecznie wielokrotnie wyższa, tj. sięgnie wielkości 800-900 mld USD.
  • Ważny dla dalszej polityki gospodarczej USA i sposobów wychodzenia z kryzysu będzie powołanie osób-następców Paulsona i innych, odpowiedzialnych za kresie gospodarczo-finansowe. To od nich w dużej mierze będzie zależał kształt prowadzonej polityki gospodarczej.
  • Poniedziałkowe (10 XI) spotkanie z prezydentem Bushem będzie poświęcone możliwości wprowadzenia przez administrację obecnego prezydenta elementów planów gospodarczych Obamy, tj. jeszcze przed jego styczniowym zaprzysiężeniem.
  • Spośród możliwych do wprowadzenia w przyszłosci działań Obama powinien uwzględnić moratorium na spłatę kredytów hipotecznych i wykupić ich część od Amerykanów (podobne rozwiązanie zastosowano w czasie Wielkiego Kryzysu).
  • Zapowiedziana wizyta Baraka Obamy w Polsce będzie częścią większej podróży po Europie. Rozmowy w Polsce raczej nie będą się koncentrowały wokół kwestii „tarczy antyrakietowej”, ale raczej:
  1. relacji USA-Polska-Rosja (być może wzmocniona zostanie rola Polski jako strategicznego partnera USA w relacjach USA-Rosja),
  2. a także jako element budowania szerszej, globalnej koalicji na rzecz walki z kryzysem.

Warning: Undefined array key 0 in /home/users/instytutwiedzy/public_html/wp-content/plugins/cardoza-facebook-like-box/cardoza_facebook_like_box.php on line 924