Po dwóch poprzednich seminariach, SGH ugruntowało swoją pozycję na rynku jednych z najbardziej zainteresowanych problematyką kryptowalut uczelni w Europie. 28 maja br. odbyło się trzecie seminarium poświęcone tej tematyce; tym razem nosiło tytuł: „Nowe inicjatywy w świecie bitcoina”.
Seminarium otworzył autor niniejszego artykuły podsumowując dotychczasowe trendy na rynku bitcoina w zakresie hardware, kapitału, płatności, prawodawstwa i zaufania.
Następnie rozpoczął się pierwszy blok tematyczny poświęcony bankomatom bitcoinowym. Zainteresowanie tą tematyką stale rośnie: począwszy od pierwszego takiego bankomatu uruchomionego w październiku 2013 r. w Vancouver, poprzez ich otwieranie w USA, Australii, Finlandii, w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy na Słowacji, aż do sprowadzenia w marcu br. 400 takich urządzeń do Dubaju. Zainteresowanie nimi wzrosło szczególnie po upadku giełdy MtGox.
Na początku seminarium zgłoszono postulat ujednolicenia słownictwa: bankomat bitcoinowy, bitcoinomat czy bitomat.
Dzień przed seminarium odbyła się premiera wpłatomatu bitcoinowego firmy Lamassu umiejscowionego w Ambasadzie Bitcoina w Warszawie. Kilka dni wcześniej, na konferencji InfoShare w Gdańsku (22-23 maja) można było wypróbować przenośny bankomat opensource’owy firmy SkyHook (na zdjęciu). Sprzęt ten można było dokładniej obejrzeć w trakcie seminarium – również to, jak wygląda od środka.
Jeszcze wcześniej, podczas Arduino Day, zaprezentowany został wpłatomat rodzimej produkcji. Jego twórca, Kacper Wikieł (bitatm.io) poinformował o skończeniu prac nad prototypem. Podkreślił on zalety funkcjonowania bitomatów, które mogą być odporne na problemy związane z funkcjonowaniem giełd bitcoinowych. W przypadku uruchomienia produkcji, byłby to pierwszy taki sprzęt powstały dzięki polskiej myśli technologicznej.
Prezes firmy BitBay Sylwester Suszek poinformował o sprowadzeniu już ok. 30 takich urządzeń do Polski. Ich cena waha się od ok. 20 do ok. 50 tys. zł za sztukę. Podpisano już umowę z firmą odpowiedzialną za konwojowanie pieniędzy. Ponadto BitBay, którego zasady działania prezentowano na poprzednim seminarium, po dwóch miesiącach działalności odnotował dzienne obroty wynoszące już 400 tys. zł.
Bardzo duże zainteresowanie wzbudziły prezentacje poświęcone Polskiej Grafice Cyfrowej. Dwa dni po seminarium odbyła się w Warszawie (w trzecim, największym domu aukcyjnym w Polsce) pierwsza na świecie aukcja grafiki cyfrowej, która jednocześnie była pierwszą na świecie aukcją sztuki za bitcoiny. Pomysł ten był konsultowany w trakcie poprzedniego seminarium bitcoinowego na SGH – po dwóch miesiącach zaś doczekał się realizacji. W tym celu firma Blattaria z Wielkiej Brytanii przygotowała specjalny serwis transakcyjny (a4btc – art for bitcoins), by umożliwić licytację. Dzieła cyfrowe (grafiki i rzeźby 3D) zabezpieczone zostały umowami autorskimi, oryginalnym podpisem autora na wydruku oraz hologramem. Całość tego wydarzenia wsparło Polskie Stowarzyszenie Bitcoin oraz jedna z niepublicznych uczelni wyższych. Co więcej, wszyscy wystawiani artyści to Polacy.
Na ogół nie jesteśmy świadomi, że również pod względem grafiki cyfrowej nasz kraj jest potęgą na świecie. Tematyka ta to nie tylko nominowana do Oscara „Katedra” Tomasza Bagińskiego, nie tylko wspominany w trakcie wizyty w Polsce przez prezydenta Baracka Obamę „Wiedźmin”, ale także wielu światowej sławy artystów, którzy pracowali dotąd dla takich firm jak: Disney, Discovery Channel, Fox, Legendary Pictures, Marvel, MTV, Thunder Road Pictures, Universal Pictures, Warner Bros, a także Blizzard, CI Games, Games Workshop, Ubisoft, Vivid Games. Polskie studio grafiki cyfrowej i animacji 3D Platige Image jest uznawane za jedno z najlepszych na świecie. Dokonane przez autora niniejszego artykułu zgłoszenie polskiej grafiki cyfrowej do konkursu CNN pt. „The best things about Poland” z okazji rocznicy 25-lecia wyborów z 1989 r. było drugim, najczęściej oglądanym opisem (spośród 120 zgłoszonych) oraz tym, którym najczęściej się dzielono w internecie (http://ireport.cnn.com/docs/DOC-1140347).
W dalszej części seminarium, Paweł Kasperkiewicz i Rafał Pindral z serwisu wemine4you zaprezentowali ciekawostki ze świata altcoinów. Podkreślali możliwości osiągania zysków z różnych, alternatywnych wobec bitcoina kryptowalut. Pan Sławomir Cieśliński zaprezentował założenia organizowanej na początku lipca br. konferencji pt. „Digital Money & Currency Forum”. Dr Marek Goleń z Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego SGH zaprezentował „Koncepcję płacenia podatków za pomocą kryptowalut”, którą interesują się władze samorządowe kilku jednostek w naszym kraju.
Obok dynamicznie rozwijających się giełd bitcoinowych oraz kilku innych, nowych inicjatyw, rynek kryptowalut w Polsce nadal czeka na spójne regulacje w tym zakresie. Wielka Brytania zwolniła bitcoina z VAT i w związku z tym zainteresowanie rejestrowaniem tam startupów technologicznych w tym kraju w ostatnich miesiącach wyraźnie wzrosło. Tymczasem w Polsce brakuje potrzebnego, jednolitego stanowiska w kwestiach podatkowych. Ogranicza to, ale nie blokuje jednak rozwoju tego rynku w Polsce, o czym świadczy przykład firmy InPay wprowadzającej w naszym kraju system płatności detalicznych, której prezes Lech Wilczyński poinformował o przekształceniu jej ze spółki z o.o. w spółkę aukcyjną.
Prace w zakresie koordynacji działań środowiska bitcoinowego w Polsce ma podjąć Polskie Stowarzyszenie Bitcoin (PSB). Jego prezes Filip Pawczyński wskazywał na potrzeby wspólnych działań w zakresie prawa, edukacji, wizerunku oraz stałej inwentaryzacji biznesów bitcoinowych w Polsce. Pod koniec seminarium można było zapisać się do PSB i usłyszeć o dalszych planach jego działalności.
Podsumowując: po trzech seminariach SGH stało się najbardziej rozpoznawalną uczelnią w Polsce w zakresie problematyki bitcoina (inną, wartą wymienienia jest UMK w Toruniu, gdzie szczególnie duże jest zainteresowanie problematyką prawną kryptowalut), mimo że daleko jej do bycia uczelnią techniczną. Bitcoin jest jednak zagadnieniem pieniężnym, stąd nic dziwnego że tematyka ta rozwija się na wiodącej uczelni ekonomicznej w kraju. Bitcoin Club SGH, który organizował seminaria, jest jedną z nielicznych w Europie organizacji przyjętych do amerykańskiego stowarzyszenia organizacji działających na uczelniach (College Cryptocurrency Network). Jedna z polskich giełd bitcoinowych zaproponowała niedawno chęć współpracy z SGH w zakresie edukacji bitcoinowej, w szczególności zapowiadając rozdawanie studentom bitcoinów. Taką inicjatywę na świecie wdrożono dotąd tylko w Massachusetts Institute of Technology (MIT). Ponadto, trwają rozmowy nad możliwością uruchomienia na SGH bankomatu bitcoinowego. Gdyby tak się stało, SGH byłoby pierwszą taką uczelnią na świecie. Byłoby to dobre wprowadzenie do otwarcia w SGH kierunku studiów związanych z e-biznesem.
Krzysztof Piech
Najnowsze komentarze: