David Warsh
Wiedza i bogactwo narodów: historia odkrycia ekonomicznego
- wydanie 2. rozszerzone*, Warszawa 2012
- Książka dofinansowana przez NBP
„David Warsh wykonał świetną pracę z historią Paula Romera i nową teorią wzrostu. Jego opis tego, co zrobił Paul, jest celny i ekscytujący. Daje dobry pogląd na temat tego, jak uprawiana jest dzisiaj ekonomia teoretyczna i jaki był jego udział w szukaniu odpowiedzi na pytanie, które Adam Smith i David Ricardo postawili 200 lat temu.”
Robert E. Lucas Jr., laureat Nagrody Nobla z ekonomii w 1995 r.
Zamówienia: ksiazki@instytut.info
Cena: 59 39 zł
* Zawiera dodatkowy rozdział napisany przez autora specjalnie do wydania polskiego.
FINANCIAL TIMES
„Niektórzy eksperci mają rodzaj obsesji na punkcie drobnych detali, które wydają się kierować do nudnych rozmów w czasie przyjęcia wieczornego, ale najlepsi przewodnicy intelektualni przekonują nas, by cieszyć się nimi tak, jak oni sami. David Warsh jest jedną z takich rzadkich postaci. … W tym, co jest w głębi serca doskonałą historią intelektualną, Warsh pokazuje jak idee innowacji i wzrostu gospodarczego rozpoczęte wraz z Adamem Smithem , pienią się tylko po to by znowu i znowu się w nich zanurzyć. … Fascynująca historia odkrycia, opisana skrupulatnie i niezbędny utwór dla każdego ciekawego tego, co sprawia, że ekonomia tyka”.
– Tim Harford
BOSTON GLOBE
„Czym była Podwójna helisa dla biologii, bym jest Wiedza i bogactwo narodów Davida Warsha dla ekonomii. … Warsh proponuje eleganckie opowiadanie o rozwiązaniu głównej łamigłówki ekonomii”.
– John McMillan
ATLANTIC MONTHLY
„Wnikliwe spojrzenie na ‘nową teorię wzrostu’ zapoczątkowaną przez Adama Smitha i nieudowodnioną do niedawna, z głębokimi implikacjami dla nas wszystkich”.
NEW YORK TIMES BOOK REVIEW
„Fascynująca podróż przez świat myśli ekonomicznej – i życie ekonomistów – od Adama Smitha do dnia obecnego. … Nigdy nie widziałem nikogo tak dobrze jak Warsh piszącego o społecznym świecie badań ekonomicznym, świecie błyskotliwych, często ekscentrycznych ludzi, którzy są podobni do drętwych garniturów, których widzisz dyskutujących o gospodarce w CNBC. … Jeśli lubisz czytać historie o wysokim ładunku intelektualnym, jeśli chcesz znać pochodzenie takich idei, o których Keynes powiedział, że ‘są niebezpieczne na dobre i na złe’, ta książka jest dla ciebie”.
– Paul Krugman
WASHINGTON POST
“Przez więcej niż pół wieku Światowi filozofowie Roberta L. Heilbronnera uznawani byli za najbardziej treściwą i wnikliwą historię myśli ekonomicznej. Heilbroner zmarł w ubiegłym roku, ale gdyby żył, jestem pewny, że uznałby Davida Warsha za wartego siebie następcę. Warsh przestudiował kompleks przełomów w ekonomii w ciągu ostatnich 20 lat, włożył je w kontekst historyczny i przesączył w zajmujące opowiadanie. … Wspaniałość tej elegancko napisanej książki polega na tym, że wszystko, co potrzebujesz mieć, to własna ciekawość”.
– Steven Pearlstein
SALON
„Warsh zdobył nagrodę tour de force. Zabiera nas wszystkich wstecz do Adama Smitha, a następnie do przyszłości w olśniewającej podróży po historii gospodarczej. W jego rękach ekonomia jest daleko od ‘posępnej nauki’ – jest dyscypliną, która z wieloma zygzakami i bez braku ideologicznych sporów, stale rozwijała się w rozumieniu tego, jak ekonomia działa.”
– Andrew Leonard
STRATEGY + BUSINESS
„Najwspanialsza historia popularna odkrycia naukowego od czasów cierpkiej autobiografii laureata Nagrody Nobla z 1998 r. George Stiglera. (…) [Warsh] wykonał wspaniałą pracę pokazując jak wydawałoby się odmienne idee … mogą kompletnie zmienić sposób myślenia ekonomistów o rywalizacji i wyłączalności na rynkach własności intelektualnej.”
– Michael Shrage
LAUREACI NAGRODY NOBLA Z EKONOMII
1972 r.
„Pełna życia relacja z powstania nowoczesnego nacisku na rolę wiedzy w wyjaśnianiu sukcesów i porażek wzrostu gospodarczego. David Warsh (…) jest szczególnie dobry w tropieniu korzeni historycznych tych poglądów na przestrzeni ponad dwóch wieków. Nie każdy zgodzi się z jego poszczególnymi akcentami, ale każdego zadowoli perspektywa, a nawet ci najbardziej zaawansowani [w ekonomii] nauczą się czegoś nowego.”
– Kenneth J. Arrow
1995 r.
„David Warsh wykonał świetną pracę z historią Paula Romera i nowej teorii wzrostu. Jego opis tego, co zrobił Paul jest odpowiedni i ekscytujący i daje wielkie poczucie tego, jak uprawiana jest dzisiaj ekonomia teoretyczna i jaki był jego wkład do postępów w szukaniu odpowiedzi na pytanie, które Adam Smith i David Ricardo postawili 200 lat temu.”
– Robert E. Lucas Jr.
O co chodzi w ekonomii? O ziemię, siłę roboczą i kapitał (…)?
Czy o ludzi, idee i rzeczy z produkcją i dystrybucją wiedzy jako głównymi przedmiotami zainteresowania? (…)
To wzrost wiedzy jest motorem wzrostu gospodarczego!
D. Warsh, Wiedza i bogactwo narodów, wyd. 2., s. 332.
Książka Davida Warsha jest niezwykłą historią, napisaną możliwie prostym, dziennikarskim językiem. (…) Każdy znajdzie w niej coś dla siebie.
Książka uzupełnia luki w literaturze ekonomicznej naszego kraju. Jej celem jest zwrócenie większej uwagi na wnioski wynikające z tzw. endogenicznej teorii wzrostu, dzięki której doceniono rolę wiedzy i innowacji we współczesnych procesach wzrostu gospodarczego. (…) Niniejsza publikacja opisuje wiele szkół i prądów ekonomicznych, pokazując jednocześnie różnice między europejską a amerykańską myślą ekonomiczną. Polscy Czytelnicy mogą porównać, na przykład, jak wygląda mobilność naukowców między uczelniami w USA, jak organizowany jest amerykański odpowiednik Kongresu Ekonomistów Polskich, jak funkcjonują tamtejsze stowarzyszenia ekonomistów, jakie są procedury publikowania w najlepszych czasopismach naukowych, jak amerykański rząd korzysta z wiedzy najlepszych ekonomistów, prowadząc swoją politykę gospodarczą. Niniejsza publikacja powinna ponadto pomóc zrozumieć, dlaczego we współczesnych tekstach ekonomicznych jest tak wiele elementów matematyki („matematyka jest językiem”). Książka, którą proponujemy Czytelnikowi, jest pomyślana także jako podręcznik uzupełniający dla studentów ekonomii. (…)
Z punktu widzenia wydawnictwa prezentowana praca jest także rozpaczliwym wołaniem o zmiany naszej polityki gospodarczej; o to, by odejść od koncentrowania się głównie na zagadnieniach polityki pieniężnej i fiskalnej (XX-wieczny policy mix), a docenić coś, co Warsh określił jako „ekonomię wiedzy”, obejmującą m.in. politykę edukacyjną, naukowo-technologiczną oraz innowacyjną. Polityki te wydają się w dużej mierze odpowiadać na jedno z kluczowych pytań ekonomii: dlaczego jedne kraje są bogate, a inne wciąż biedne? Obyśmy w Polsce potrafili wykorzystać stojące przed nami szanse, a nie wierzyli jedynie w obietnice polityków i efekty pomocy finansowej z Unii Europejskiej.
Rozdział 1. Profesja
Rozdział 2. „Powie ci, gdzie przeciąć spojenia”
Rozdział 3. Czym jest model? Jak działa?
Rozdział 4. „Niewidzialna ręka” i Fabryka Szpilek
Rozdział 5. Czemu „ponura nauka” zawdzięcza swą nazwę?
Rozdział 6. Podziemna rzeka
Rozdział 7. Efekty spillover i inne pojęcia
Rozdział 8. Rewolucja Keynesowska i ruch modernistyczny
Rozdział 9. „Matematyka jest językiem”
Rozdział 10. Ekonomia w dobie nowoczesnych technologii
Rozdział 11. „Reszta” i jej krytycy
Rozdział 12. Nieskończenie wymiarowy arkusz kalkulacyjny
Rozdział 13. Ekonomiścizwracają się ku technologiom
kosmicznym, a słowo „modelowanie” zyskuje uznanie
Rozdział 14. Nowe początki
Rozdział 15. „To bez sensu!”
Rozdział 16. W Hyde Parku
Rozdział 17. Zwrot o 180 stopni
Rozdział 18. Klawiatura, wielkie miasto i świat
Rozdział 19. Rekombinacje
Rozdział 20. Szalone wyjaśnienia
Rozdział 21. Na wyciągu narciarskim
Rozdział 22. „Endogeniczna zmiana technologiczna”
Rozdział 23. Stawianie hipotez i ich obalanie
Rozdział 24. Krótka historia kosztów oświetlenia
Rozdział 25. Współczesna Fabryka Szpilek
Rozdział 26. Niewidzialna rewolucja
Rozdział 27. Wykładanie ekonomii
Rozdział 28. Zmienianie reguł gry
Podsumowanie
Podziękowania autora
Podziękowania wydawnictwa
Indeks nazwisk
Dodatek teoretyczny 1
Dodatek teoretyczny 2
Mapa ważniejszych amerykańskich uczelni i ośrodków badawczych
Opinie o „Wiedzy i bogactwie narodów”
Najnowsze komentarze: